Estetik Diş Hekimi

dentnis-dis-hekimi

Sağlıklı bir ağız için sağlıklı dişlere sahip olmak gerekir. Dişlerin sağlıklı olması da dişteki estetik ile birbirini tamamlamaktadır. Bu neden ile özellikle diş bakımına verilen önem bir kat daha artmıştır. Çünkü estetik değerler hayat boyu her an ön planda tutulmuştur. Bu da son yıllarda diş estetiğine olan talebi arttırmıştır. Fakat dikkat edilmesi gereken en kritik durum estetik diş hekimi seçimidir.

 

Dişler görsel bütünlüğü tamamladığı ve her an ön planda olduğu için estetik açıdan da bakımlı ve nizami olması pek çok kişi için oldukça önemlidir. Özellikle sosyal hayatı da düzenlediği düşünülen diş estetiği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek talep gören bir alandır. Estetik diş hekimi sadece gülüş tasarımını yapmaktadır diye düşünülmemelidir. Bunun yanı sıra hastaların ağız sağlığına yönelik de problemlerin giderilmesi için gerekli olan tedavi yöntemleri doğru ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturulmalıdır. Bu uygulama hastalardaki diş yapısının hem güçlendirilerek işlev kazandırılması hem de estetik bakımından güçlendirilmesi anlamına gelmektedir.

 

Estetik Diş Hekimliğinin Alanına Giren Uygulamalar

 

Estetik diş hekimliği konusunda genellikle dişlerdeki lekelenmeler üzerinde duruluyor gibi düşünülse de hastaların diş minesindeki zararların giderilmesinden diş yüzeyinde gerçekleşen çatlaklara kadar pek çok konu estetik diş hekimi alanına giren problemler arasında bulunuyor. Diş yapısında zaman içerisinde gerçekleşen kırıklı yapılarında tedavi edilmesi diş estetiği konusunda önemli noktalardan biridir.

 

Porselen diş uygulaması da diş estetiği denilince pek çok kişinin aklına ilk gelen uygulamalar arasında bulunuyor. Gülüş tasarımında oldukça fazla tercih edilmekte olan porselen diş parlak ve beyaz diş görüntüsüne sahip olmak isteyen birçok kişinin öncelikli tercihleri arasında bulunuyor. Özellikle diş rengi konusunda hassasiyeti olan kişilerin tercih ettiği uygulama rahat bir kullanıma da sahiptir. Bu yöntem diş kayıpları ya da diş yüzeyinde oluşan görsel bozukluklarında ortadan kaldırılması sebebi ile talep görmektedir.

 

Yetişkinlerde rahatlıkla tercih edilebilen porselen diş uygulaması oldukça uzun ömürlüdür. Fakat burada uygulamayı tercih eden kişilerin doktor tavsiyelerine dikkat ederek gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz etmektedir.

Estetik Diş Hekimi ve Estetik Yöntemleri

Estetik bir gülüş için sadece beyaz ve nizami bir diş yapısının yeterli gelmediği durumlar bulunuyor. Bu noktada estetik diş doktoru pembe estetik yöntemini de uygulayabiliyor. Bu yöntem ile estetik bir gülüşün yanı sıra sağlıklı da bir diş eti görüntüsü elde edilmiş oluyor.

 

Tüm bu uygulamaların yanı sıra dişlerde oluşan küçük pürüzlerin bonding ya da kompozit olarak da bilinen beyaz dolgu yöntemleri ile de tedavisi söz konusudur. Unutmamak gerekir ki estetik bir diş yapısı için sadece dişlerin temiz ve beyaz olması yeterli değildir. Aynı zamanda sağlıklı bir diş yapısı ve diş etleri de dişlerdeki kaliteyi beraberinde getirir. Bu neden ile ağız ve diş sağlığı tek taraflı düşünülecek bir konu değildir.