Çocuk diş hekimliği, doğumdan itibaren ergenlik dönemine kadar çocukların ağız sağlığı ve bakım alışkanlıklarıyla ilgilenen diş hekimliği alanıdır.

Çocukların gelişim çağında en az yılda bir kere diş hekimini ziyaret etmesi dental problemlerden korunmak için vazgeçilmezdir. İlk diş hekimi ziyareti ise ilk diş ağızda göründüğü zaman olması tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocukların ilk dişlerinin (süt dişleri) ağızda çiğneme ve estetik fonksiyonun yanı sıra gelecek olan sürekli dişlerin sürmesine rehberlik görevi de vardır. Bu durum toplum içinde karşılaşılan süt dişlerine, nasıl olsa ağızda sürekli kalmayacak düşüncesiyle gereken önemin verilmemesinin ne kadar yanlış olduğunu bize göstermektedir. Süt dişlerinin korunması, bakımı ve tedavisi ergenlik sonrası ağız sağlığını etkilediği için oldukça önemlidir.

Ağız hijyeni ve diş bakım motivasyonunun çocuklarda diş hekimliği gözetiminde ilk yaşlardan itibaren başlaması bu davranışın düzenli bir alışkanlığa dönüşmesi için fevkalade önemlidir.

1 yaşına kadar; ağzın ıslak bir tülbentle silinmesi tavsiye edilir.

Yaşlara Göre Çocuklarda Diş Bakımı

1-5 yaş arası; çocuğun dişlerini ebeveyn fırçalamalı. Yapılan araştırmalar 5 yaşına kadar çocukların kendi dişlerini fırçalamalarının anlamlı hiçbir katkısının olmadığını gösteriyor. Fakat bu dönem fırçalama alışkanlığının kazanıldığı dönemdir. 6 yaşından önce 2 haftalık diş fırçalama eğitimi ile fırçalama alışkanlığı kazanma oranı %80’dir. Bu yüzden çocuklarınıza fırçalama alışkanlığı kazandırmakta yardım almak için mutlaka diş hekiminizi ziyaret ediniz.

5-7 yaş arası; fissur sealent gibi koruyucu uygulamalardan faydalanmak için diş hekiminizi ziyaret ediniz. Kliniğimizde koruyucu önlemlere çok önem veririz. 7-12 yaş arası; karışık dişlenme; yani süt dişleri ile daimi dişlerin yer değiştirdiği çenenin geliştiği dönemdir. Bu dönemde süt dişlerin fizyolojik düşme zamanı gelinceye kadar ağızda tutulması ve bu sayede ilerde çapraşıklık oluşturma ihtimalinin düşürülmesi çok önemlidir. Ankara Üniversitesi’nin araştırmalarına göre ülkemizde tel takan insanların %85 süt dişlerini zamanından önce çektirdikleri ya da kaybettikleri için bu tedaviye başladıkları ortaya çıkmıştır.