implant-diş-fiyatlarıİmplant Tedavisi

Diş estetiğinde çokça tercih edilen implant, eksik dişlerin yerine konulan yapay diş köklerine verilen isimdir. Titanyum ve titanyum bileşiklerinden üretilen bu implantlarda, vücut dokuları ile etkileşime girmediği ve dirençli bir metal olduğu için titanyum tercih edilmektedir. Genellikle diş çekildikten sonra bir günde implant uygulaması yapılırken, enfeksiyon oluşumu görülürse uygulaması ertelenmektedir.

İmplant uygulaması çene kemiğinin uygun olduğu diş boşluklarına uygulanmaktadır. Birçok çeşidi bulunan implant uygulamasının en çok tercih edilen çeşidi ise vida şekilli olanıdır. Eğer kemik yapısı gereken şekilde değil ise bir günde implant uygulamasının yapılmasından önce kemik üzerinde işlemler yapılmaktadır.

 İmplant Tedavisi Kimlere Yapılmaktadır?

Kaybedilen dişlerin yerine uygulanan implant yapay diş uygulaması birçok hastanın sorununu gidermektedir. Bu sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Özellikle ilerleyen yaş ile beraber alt çenede dişlerini kaybeden hastaların çiğneyememe sorunları implant uygulaması ile giderilmektedir. İmplant tedavisi ile bu hastalarda rastlanan kemik erimesi de durdurulduğu için tercih edilmektedir.

– Üst çenede dişlerini kaybeden hastalar için de uygulanan implant tedavisi, damağı kapatarak tat alma duygusunu azaltabilmektedir. Bu da kimi hastalarda mide bulantısına yol açmaktadır.

– Alt ve üst çene fark etmeksizin bazı dişlerini kaybeden hastalarda uygulanan implant sayesinde eksik dişler tamamlanmakta ve diş estetiği sağlanmaktadır.

– İmplant uygulaması, tek bir diş için uygulanacaksa en az 2 komşu dişin feda edilmesi gerekebilmektedir. Bir günde implant fiyatları ve hızlı tedavi süreci sayesinde çoğu zaman tercih edilse de tek diş için genellikle tercih edilmemektedir.

 İmplantın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İmplant uygulamasının tercih aşamasında hastalar karar vermekte zorlanmaktadır. Bunun için aşağıda sayılan avantaj ve dezavantajlar incelenmelidir.

– Dişlerini kaybeden hastaların sıklıkla yaşadığı çiğneme sorunları implant tedavisi sayesinde giderilmektedir.

– Dişlerin istenilen görünüşe sahip olması ile beraber diş estetiği sağlanmış olmaktadır.

– Diğer diş tedavi yöntemlerine göre her istediğini yiyebilme imkanı sayesinde dengeli beslenmenin önünü açmaktadır.

– Bir günde implant fiyatları ekonomik olmayıp yüksek ücretler içerdiği için dezavantaja sahiptir.

– İmplant uygulamasından sonra diş temizliğinin özenli yapılması gerekmesi nedeniyle oluşan zaman kaybı dezavantaj oluşturmaktadır.