Şeffaf Diş Teli ve Şeffaf Plakların (şeffaf aparey) farkı nedir?

Halk arasında “Şeffaf Diş Teli” olarak bilinen “Şeffaf Plaklar”, diğer şeffaf ve estetik braketler (porselen-seramik ve lingual diş telleri) ile karıştırılmaktadır. Ortodonti tedavisi yaptırmayı düşünenlerin en çok kafasını karıştıran soruların başında, ikisi de şeffaf olduğu için şeffaf diş teli ve şeffaf düzeltici plaklar (invisalign) gelmektedir. Şeffaf diş teli tedavisinde braketler ve teller kullanılır. Şeffaf apareyler ise görünmeyen telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinir, tel ve braketler yerine, dişlerinizin kalıbı alınarak yapılan şeffaf düzeltici plakalar kullanılır.

Şeffaf diş telleri ve şeffaf apareyleri birbirinden ayıran en belirgin farkları, görüntüsü, kullanılan malzeme, maliyet ve hasta konforudur.

Şeffaf diş teli diye halk arasında bilinen bu şeffaf diş düzelticiler (şeffaf apareyler) hastalara kolay ve estetik bir çözüm sağlar. Neredeyse hiç görünmezler ve takılıp çıkartılmaları son derece kolaydır.

Hastaların çoğu ortodonti hekimlerine geldiğinde şeffaf aparey takılacağını düşünerek gelir.

Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlu olanıdır. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodonti tedavisi” olarak bilinir. Hastaların çoğu ortodonti hekimlerine geldiğinde şeffaf aparey takılacağını düşünerek gelir. Fakat bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik bozukluklarda kullanılamayabilir. Örneğin; bir hastada hem şeffaf plak (aparey) tedavisi hem de sabit ortodontik tedavi ile kombine bir şekilde tedavi planlaması yapılabilir. Genelde her hastaya uygun olduğu dile getirilse de, hekiminizin muayenesi sonucunda en sağlıklı bilgiyi Diş Hekiminizden alabilirsiniz.